Elektronik Stabilite Kontrol Programı ESC nedir?

GM grubu bir araca sahipseniz bu kelime grubunu duymuş olmalısınız. Elektronik Stabilite Kontrol Programı (ESC) diğer marka ve model araçlarda bu tabir ESP diye de geçmektedir. Bu yazımızda ESC-ESP nedir? sorusuna cevap bulacağız.

Günümüz otomobil teknolojilerinin artması ile birlikte hayatımıza giren kavramlarda arttı, bu kavramların en önemlilerinden birisi de ESP-ESC’ dir.

Aracınızla bir yolculuk sırasında sizin yoldan çıkmanızı sağlayabilecek bir çok faktör mevcuttur buların başında önünüze aniden çıkan bir faktör karşısındaki tepkiniz siz istemesenizde aracınız sizin isteklerinizi yerine getiremeyecektir. O anki hızınız viraj içine hızlı girmeniz sonucu savrulmanız, önünüze çıkan bir engelden kaçmak için yapacağınız çok sert bir manevra sonucu aracınız kaymaya başlayacaktır. İleri düzey bir sürücü değilseniz yapacak pek bir şey kalmıyor. İşte burda bahsi geçen ESP-ESC sistemi olan araçlarda sizin yolda kalmanızı sağlayan elektronik sistemler devreye giriyor.

Hem direksiyonun hareketlerini, hem de gaz pedalının konumunu inceleyen bir dolu algılayıcı ile birlikte görev yapıyor. Daha doğrusu onlardan aldığı bilgileri değerlendirip, ona göre hareketlerini ayarlıyor. Görevi ise gerekli durumlarda devreye girip, az önce sözünü ettiğim durumlarda aracın istenmeyen bir pozisyona düşmesini önlemek. Yani ani girilen bir virajda, ani yapılan direksiyon hareketlerinde (bir engel veya bir cisimden aniden kaçmak isterken) aracın kayarak kontrolden çıkmasını, dolayısıyla da kaza yapmasını veya yoldan çıkmasını engellemekle görevli.

ESP-ESC sistemi nasıl çalışır? Şayet aracın direksiyonunu ani hareketlerle çevirmişseniz, aracın o anki devri, bu virajı dönmenize uygun değilse, ESP-ESC olaya “Ben buradayım” diyerek müdahale ediyor. Ne yapıyor? Motor işletim sistemine müdahale ederek tekerleklere ayrı güçler verilmesini sağlıyor. Fren sistemine hükmederek, her tekerleğe ayrı ayrı basınç gönderilmesini, ayrı şiddetlerde fren yapılmasını sağlıyor. Böylece araç, hızlı girilen bir virajda savrulmayıp, çizgide kalıyor. Ani engelden kaçma hareketlerinde yine kolayca çizgisine kavuşuyor.

NOT: Elektronik Stabilite programlarınında bi dayanma noktası vardır. Sizi yolda tutabildiği noktaya kadar tutabilir. Bunun için aracınızın limitlerini bilmenizde fayda var.

Chevrolet marka araçlarda ESC sistemi artık standart güvenlik donanımlarındandır.

Gelen Aramalar:

    esc nedir, esc ne demek, esp nedir, elektronik stabilite kontrol programı, esc ve esp arasındaki fark, esc sistemi, esc sistemi nedir, elektronik stabilite kontrol programı nedir, arabada esc nedir, araclarda esc nedir

“Elektronik Stabilite Kontrol Programı ESC nedir?” üzerine 3 düşünce

    1. tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım. esc sistemi chevrolet cruze-aveo ve üst grup araçlarda en iddialı oldukları konulardan bri…

  1. esc ile esp arasında hiç bir fark yokmudur? İkiside aynı işlevi mi görmektedir? Ya da aynı işlevi farklı yollarla mı meydana getirmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir